ioutdoor

Get Adobe Flash player
dnes
Oblačno
11/21
zítra
Oblačno Déšť
11/19
pozítří
Polojasno
8/20
Aktuální přepověd Vám přináší Meteopress

Bohužel nemáte nainstalován nebo povolen Flash plugin ve vašem prohlížeči pro zobrazení banneru.


Tipy na akce

  05.09.2014     Beskydy    

ADIDAS - CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA

  21.08.2014     Jeseníky, Rychlebské hory    

Czech Adventure Race

tlačítko zpět

Hory Radka Jaroše opět shora! - 1. část

Náhled

Jednou jsi dole, podruhé nahoře. Tohle známé rčení stoprocentně platí pro lezeckou kariéru Radka Jaroše. Po sérii úspěšných výstupů na osmitisícové vrcholy v letech 2002 až 2005 si dal přestávku.

  • Hory Radka Jaroše opět shora! - 1. část
  • Hory Radka Jaroše opět shora! - 1. část
  • Hory Radka Jaroše opět shora! - 1. část
  • Hory Radka Jaroše opět shora! - 1. část
Přidej komentářPřidat Počet komentářů: 0
Datum publikace: 14.11.2010

Ve snaze vylézt postupně na všech 14 osmitisícových vrcholů pokračoval výstupem na Dhaulagiri v roce 2008. Když letos v červenci stanul na nejvyšších bodech Gasherbrumů II a I, dostal se mezi přední české dobyvatele osmitisícovek.
V úvodu jsem v souvislosti s horami použil spojení dobyvatelé. Vím, že tohle označení nemáte rád, ale novináři toto a podobná slova rádi používají.
Hora se přece nedá dobýt! Ještě horší je, když se píše a mluví o pokoření hory. Hory a lidi se mají rádi. To jen lidi si mezi sebou dělají problémy, naschvály a zle.

jaros_1

Proč trávíte svůj čas v horách? Říká se, že horolezci se schovávají v pustině před soukromým životem. Schovávat se před soukromím?
Myslím, že u mě to neplatí. Rodinu nemůžu na osmitisícovku brát s sebou. Každému sportu, pokud ho chceš dělat pořádně, něco zákonitě obětuješ. Horolezectví je specifické a dost se liší třeba od fotbalu. Petr Čech si rodinu do Anglie snadno vezme. Možná to překvapí, ale himálajské lezení zase není na čas mimo domov tak náročné jako třeba běžecké lyžování. Když se srovnám s Martinem Koukalem (mistrem světa v běhu na 50 km), je z domova podstatně častěji než já. Většinu času mi zabere příprava na expedici. Jedna ročně znamená být pryč šest až osm týdnů. Absolvuju maximálně dvě expedice za rok.

Pokud vím, v jednom případě jste vzal syna Ondru s sebou.
V roce 2007 se mnou byl na Altaji, když jsme křtili vrchol hory Járy Cimrmana. Bylo mu tehdy patnáct, vzal jsem ho pak i do Nepálu, aby poznal svět. Dnešní generace se od té naší liší. Zajímají je jiné věci, ale jsem přesvědčený, že časem si to, co viděl, vyhodnotí.

Která z „horolezeckých" zemí je vám nejbližší?
Určitě Nepál. Nemůžu ho srovnávat třeba s Indií, kde jsem byl jen jednou, ale jsou to v zásadě země s lidmi s podobnou mentalitou. Horší pověst má Pákistán, ale lidi jsou tam v pohodě. Z horolezeckého pohledu je tam problém ve velkém vedru a taky s dostupností alkoholu je to horší. V padesáti stupních by sis pivko dal rád! V šesti tisících metrech jsem lezl jen ve spodním prádle. Ukázalo se, jak důležitá je jeho barva. Zásadně bílá! I když se víc špiní než tmavá. Tuhle volbu oceníš, když se ti podaří neshořet ve výhni slunce.

jaros_3

Na vrchol jste šli s Petrem Maškem a Liborem Uhrem taky nalehko?
To ne, na vrchol se vždycky leze v peří. Takhle daleko ještě oteplování nedošlo.

Proč jste šli nejprve na Gasherbrum II a pak teprve na jedničku?
Oba vrcholy se výškou liší jen o třicet metrů, ale dá se říct, že G jednička je o něco těžší. První výstup jsme brali částečně jako aklimatizační. Ale lehké to určitě nebylo. Při prvním pokusu o vrcholový výstup jsem kvůli obrovské vichřici otočil v 7 600 metrech. Bylo to těžké rozhodování, ale dobrý horolezec je živý horolezec! Na lepší počasí jsme čekali týden. Nahoru jsme se pak dostali všichni tři. Před výstupem na Gasherbrum I jsme potřebovali delší čas na regeneraci, dokonce jsme odložili odlet z Pákistánu o dva týdny. Data odletů měníme často. Málokdy proběhne expedice přesně podle plánu. Nakonec všechno zrežírovalo počasí. Bylo pořád blbě, přes satelitní telefon přišla zpráva, že se počasí nakrátko zlepší a s Liborem Uhrem jsme museli dost pospíchat. Z třetího výškového tábora jsme vyrazili před osmou večer a na vrcholu stáli v půl sedmé ráno. Petr Mašek se necítil v optimální formě a na vrchol nedošel.

V posledních třech letech jste vylezl na pět osmitisícovek. Předtím se vám dva roky nedařilo, i když jste byl mladší. Jakou roli hraje věk v himálajském lezení?
Věk zatím nepociťuji! Leze se mi pořád stejně. Himálaje mě ještě neutavily. (směje se) V mládí jsem nedělal vrcholový sport. Unikl jsem osudu těch, co se do osmnácti totálně „vypráskali" a teď nedělají nic a sport nemůžou vidět ani v televizi. V jednu dobu jsem ale začínal mít pocit, že ty hory znám spíš zdola než shora. (směje se) Skončil jsem třeba dvě stě metrů pod vrcholem nebo kvůli zranění. Ale zaplaťbůh se teď daří. To vůbec neznamená, že dál půjde všechno snadno. Naplánovat si zbylé tři „osmy" na dva roky je sice možné, ale realita bývá často jiná. Dokonce by šlo zvládnout všechny tři kopce za rok. Ale chtělo by to velké finanční zázemí! Ještě jsem se ani přesně nerozhodl o pořadí výstupů. Nechat si K2 nakonec a vylézt nejprve na Lhotse a Annapurnu? To je otázka, kterou se ovšem netrápím. Na K2 nevede žádná lehčí cesta a počasí je hodně nevyzpytatelné. Fouká tam převážně ze severozápadu. Vítr dělá za hranou turbulenci, která tvoří kolem sedmi tisíc metrů mrak. Na blízký Broad Peak se dá třeba lézt, ale K2 je „zavřená". Pokusím se najít nějakou novou cestu z jiné strany.

Nejtěžší výstup máte stále před sebou. Který z těch dosavadních byl nejnáročnější?
Nejde jen o K2, jednou z nejnebezpečnějších osmitisícovek je také Annapurna, kde zůstal Martin Minařík. Chtěl bych se o ni pokusit společně s Američanem Donem Bowiem. Už tam dvakrát neuspěl a chtěl by zkusit novou cestu. Nejtěžší? Nejlehčí? Tohle dělení je nespravedlivé! Vždycky záleží na momentálních podmínkách. Někdy je tak blbé počasí, že nevylezeš ani na Sněžku. Hodně těžká byla Kančendženga v roce 2002, kde jsem z vrcholu šel do base campu úplně sám. Stany výškových táborů, které tam měly stát, najednou nebyly! Technicky nejsnazší se zdá Cho Oyu. Také Sisha Pangma normálkou patří mezi lehčí osmitisícovky, ale tuhle trasu osobně neznám.

jaros_2

Zmínil jste tragický osud Martina Minaříka na Annapurně. Jak moc vás jeho smrt zasáhla? Neříkáte si v takovou chvíli, že byste se měl už ve svém věku věnovat něčemu méně nebezpečnému?
Všechny nás jeho smrt zasáhla. Ale taky jsme o něm věděli, že zvlášť v poslední době měl rezervy ve fyzické přípravě. Byl ohromně talentovaný, ale po třicítce musíš pravidelně trénovat. Jinak to nejde! Dokud se budu cítit v pohodě, hor se nevzdám.

Jak a čím se udržujete v kondici?
Když jsem doma, mám přípravu pestrou. V zimě běžky, i do posilky zajdu. V létě kolo, kajak, nevyhýbám se ani jiným sportům. Když jedu za přítelkyní do Prahy, vezu si kolečkové brusle, jako zrovna dneska. K večeru mám hodinku volno a zasportuju si na Ladronce. Perfektní místo!

V roce 2006 jste oficiálně vyhlásil, že se pokusíte vystoupat na všech 14 osmitisícovek. Kdy vás to poprvé napadlo?
Nejdřív to napadlo kámoše Míru Popelku - který je také mým sponzorem - někdy v roce 2005. Za sebou jsem měl Shishu Pangmu jižní stěnou a potom Nanga Parbat jako šestou osmitisícovku. Tak nějak jsem se s jeho nápadem ztotožnil a v roce 2006 to i veřejně vyhlásil. A zrovna v těch dvou dalších letech jsem nevylezl nic. (usmívá se)

O kolik kilo v průběhu expedice na osmitisícovku obvykle zhubnete?
Výstup na osmu člověka vysaje! Naposledy jsem zhubl o pět kilo, což je míň než obvykle. Jednou se mi však podařilo zhubnout jen o tři kila. Nejhorší je, že se ztrácí svalová hmota. Nejde jen o úbytek váhy, celková regenerace trvá několik týdnů, jak poznal třeba Martin Koukal po výstupu na Cho Oyu v roce 2004.

Co se od dob vašich začátků v Himálaji změnilo v materiálním vybavení?
Neřekl bych, že něco zásadního. Pokusy nahradit peří jsou stále neúspěšné. Spodní prádlo se pořád zdokonaluje, ale už delší dobu se jeho kvalita moc nemění. Relativní novinkou jsou péřové svetry, které jsou lehké, malé a skvěle udržují teplo. Spal jsem v něm bez spacáku v šesti a půl tisících metrech.

Text: Manfred Strnad


 

Komentáře k článku:

Počet komentářů: 0


 
antispam: 0 + 8 =

Odeslat příspěvek může pouze přihlášený uživatel

 

Další články z rubriky

Jsou_horolezci_„kompenzaci“

Jsou horolezci ...

V horách si léčíme mindráky. A nebo je to nesmysl? Zeptali jsme se našich nejlepších horolezců na ...
 
Více

Batoh_s_padakem_vazi_dvanact_kilo_rika_Petr_Blahus

Batoh s padákem ...

Petra „Pafa“ Blahuše znám z vandrů přes třicet let. Vím, že je trochu magor (v dobrém slova ...
 
Více

TV Outdoor

Salomon Running TV - 3. díl - Roots

Salomon_Running_TV

Francois D'haene je jedním z nejlepších ultramaratonců na světě. Za poslední dva roky vyhrál UTMB®, La Diagonale des fous and the Mont Blanc 80km. Ve Francii má také vinici v Domaine du Germain.

Další videa

Salomon_Running_TV Anna Frost strávila posledních 8 let cestováním po ...
Salomon_Running_TV Bernd Heinrich je bývalý profesor, teď již v důchodu, který ...

Nejnovější ve Fotogaleríích

Fotografie uživatelů

Aktuality

Libor_Uher_a_Marek_Novotny_zdolali_vrchol_Broad_Peak

Libor Uher a Marek ...

V pátek 25. července ve 13:30 místního času se dvojici Libor Uher a Marek Novotný podařilo vystoupit na ...Zpět

Radek_Jaros_to_dokazal_jako_prvni_Cech_zdolal_vsechny_osmitisicovky_sveta

Radek Jaroš to

Poslední osmitisícovka, která Radku Jarošovi chyběla, byla K2. Na pátý pokus ji zdolal.Zpět

Tipy na aktivity

ADIDAS_-_CONTINENTAL_BESKYDSKA_SEDMICKA

ADIDAS - ...

Je to eXtrémní přechod Beskyd a proběhne od 5. do 7. září. Závod pro všechny sportovce, nadšence a širokou ...Zpět

Czech_Adventure_Race

Czech Adventure ...

Nejtěžší dobrodružně expediční outdoorový závod pořádaný v ČR, tentokrát v Rychlebských horách a v ...Zpět


 

Můj Outdoor

Video

Salomon_Running_TV

Salomon Running TV ... - Francois D'haene j ...

Salomon Running TV ... - Anna Frost strávil ...

Salomon Running TV ... - Bernd Heinrich je ...

Rychlebské stezky ... - Na Moravě se dá ta ...

Anketa


 
Kde nejraději lezete ?

Lezu pouze na umělých krytých stěnách (3.97%)
Nejčastěji jen v letním období na meších skalách (12.46%)
Převážně jen pískovce - Český ráj, Adršpachy, apod. (1.98%)
Pouze ve vysokohorských podmínkách. Led, sníh, mačky a cepíny, to je moje (2.55%)
Převážně vyšší hory, ale pouze v letním období (5.67%)
Lezu celý rok a kdekoli se dá (18.70%)
Bojím se a nelezu (54.67%)

|Celkem hlasovalo 353

Video

Single_Trek

Singltrek pod Smrk ... - Okruh má délku 18 ...

Tahoe Rim Trail - ... - This portion of th ...

Mountain Bike Down ... - Road Trip. Canada ...

Singltrek pod Smrk ... - Druhý videa z naše ...

VL-SKI Velmi úspěšný a zábavný způsob týmového lyžování pro všechny lyžaře. Podivuhodně dobrý způsob jak se NAUČIT UČIT lyžovat své nejbližší a kamarády.

Fukční nástroje

  • Změřte si svůj BMI >>    Vypočítejte si denní spotřebu kalorií >>