ioutdoor

Get Adobe Flash player
dnes
Polojasno
11/22
zítra
Oblačno
12/22
pozítří
Oblačno
12/22
Aktuální přepověd Vám přináší Meteopress

Bohužel nemáte nainstalován nebo povolen Flash plugin ve vašem prohlížeči pro zobrazení banneru.


Tipy na akce

  27.09.2014     Horská chata Kara, Roudnice v Krkonoších    

MTB orienťák dvojic

  20.09.2014     Brno    

Brněnský masakr

tlačítko zpět

Chraňte se proti bodavému hmyzu - 2. část

Náhled

Bodavý hmyz je pro člověka, který rád cestuje, poměrně velkým nebezpečím. Nákazy přenášené bodavým hmyzem patří ve světě k největším zabijákům lidí i zvířat.

  • Chraňte se proti bodavému hmyzu - 2. část
  • Chraňte se proti bodavému hmyzu - 2. část
Přidej komentářPřidat Počet komentářů: 0
Datum publikace: 19.03.2012

Malárie zabíjí podle odhadů 1,5 až 2,7 miliónů lidí ročně a z cizokrajných nemocí je i největším zabijákem evropských cestovatelů. Proti hmyzu však většinou neexistuje jiný způsob ochrany než účinný repelent. Přečtěte si i první část článku.

S repelenty i insekticidy nakládejte opatrně

Pokud zamíříte do oblasti, kde se to hmyzem jen hemží, použijte insekticid. Ty se nanášejí na oblečení, stejně jako na sítě nebo na povlečení postele. „U těchto přípravků je nutné zabránit zejména expozici sliznic a vdechnutí. Mají obvykle větší balení a jsou zřetelně označené. Repelenty jsou většinou menší a skladnější. Vysoce koncentrované formy se nesmí nanášet na spálenou a poraněnou kůži. Rozhodně bych nedoporučoval používat vyšší koncentrace než 50 % DEET. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že jsou účinnější než přesně padesátiprocentní přípravek, mohou však dráždit kůži. Po aplikaci je potřebné důkladně si umýt ruce, repelent by se totiž neměl dostat do úst například s jídlem nebo cigaretou,“ upozorňuje doc. Maďar a přidává radu z vlastní cestovatelské zkušenosti: „Před cestou do exotických končin si naskládám oblečení do komínku, vystříkám insekticidem a nechám 24 hodin nasáknout v igelitovém pytli. Taková impregnace vydrží i několik týdnů.“ 

Poraďte se s odborníky

Pokud se chystáte do rizikové oblasti, poraďte se ohledně nebezpečného hmyzu v Očkovacím centru. „Lékaři Očkovacích center mají nejenom vlastní zkušenosti, ale i zpětnou vazbu od svých pacientů - cestovatelů, takže dokážou poskytnout skutečně cenné rady a informace. Ne vždy je například vhodné spoléhat se na místní repelenty zakoupené v cílové destinaci. V odlehlých oblastech mohou být dlouho po exspiraci, špatně skladované nebo nemusí vůbec obsahovat deklarovanou účinnou látku. Některé repelenty je nejdříve lepší zkusit na malé místo kůže a až potom použít ve větším rozsahu,“ říká doc. Maďar. Do tropických oblastí je třeba používat repelenty s vysokou účinností, tedy 50 procent DEET. Speciální repelenty do tropů lze zakoupit přímo v ordinacích středisek cestovního lékařství, v některých lékárnách a obchodech s outdoorovým vybavením. Proti některým nemocem, které přenáší hmyz, také existuje očkování. „Při cestách do rizikových oblastí Afriky a Latinské Ameriky může být povinně vyžadováno očkování proti žluté zimnici. Jediná dávka vakcíny chrání před touto nebezpečnou nemocí až 10 let. Existuje i vakcína proti Japonské encefalitidě, ta se ale aplikuje jen vybraným skupinám cestovatelů, zejména při návštěvě asijského venkova v období dešťů. Bohužel i přes výzkum trvající několik desetiletí se dosud nepodařilo připravit dostatečně účinnou vakcínu proti horečce dengue nebo malárii,“ říká doc. Rastislav Maďar z Avenieru.

repelent do zásuvky 

Mimochodem – malárie, nemoc přenášená komárem, hrozí ve více než 100 zemích světa a v zemích, kde je rozšířená, žije více než 50 procent světové populace. Cestovatel, který do některé z těchto zemí jede, by měl rozhodně kontaktovat specialistu, který mu podle individuálního itineráře jeho cesty a podle jeho zdravotního stavu doporučí to antimalarikum, které je pro něj nejlepší. 

V rizikových oblastech se řiďte sluncem

V nejrizikovějších oblastech je vhodné přizpůsobit svůj životní styl slunci a před setměním zalézt pod moskytiéru nebo alespoň do místnosti. Pokud to není možné, impregnovat si oblečení a používat účinné repelenty. „V rizikových oblastech poskytují moskytiéry ubytovací zařízení, včetně těch levnějších. Mohou být sice místy děravé, stačí ji však jako prevenci postříkat insekticidem a komár se nepřiblíží. Pokud cestovatel spí improvizovaně v přírodě, moskytiéra je naprosto nezbytná,“ zdůrazňuje doc. Maďar. Samozřejmostí jsou dlouhé kalhoty a pokud možno i dlouhé rukávy, které zmenší plochu, na níž je nutné aplikovat repelent. „Jako doplněk je možné využít i místní přírodní repelenty z různých rostlin, například z eukalyptu nebo citronely či pálit listy stromu Neem. Řadu nemocí však přenášejí komáři rodu Aedes, kteří jsou aktivní přes den. V těchto případech je proto lepší vyhnout se rizikovému místu alespoň v období dešťů, zejména pokud již daný člověk v minulosti prodělal infekci dengue. Při opakované infekci jiným typem viru dengue totiž hrozí krvácivá horečka se šokovým syndromem,“ varuje odborník.

Po návratu se sledujte

Až se vrátíte z exotické cesty, sledujte i nadále svůj zdravotní stav. Například u malárie mohou přijít horečnaté stavy až po návratu z cesty, a je proto třeba ještě nejméně 6 – 12 měsíců po návratu upozorňovat lékaře na svoji cestovní anamnézu v případě, že ho navštívíte s horečnatým onemocněním. 


Text: Andrea Skalická
Foto: Shutterstock
 

Komentáře k článku:

Počet komentářů: 0


 
antispam: 8 + 9 =

Odeslat příspěvek může pouze přihlášený uživatel

 

Další články z rubriky

Tabor_hruzy

Tábor hrůzy ...

Chystáte se své potomky v létě poslat za dobrodružstvím v lesích? Pozor, aby to nebyly jejich ...
 
Více

Jak_se_stravovat_abychom_dosahli_svych_cilu

Jak se stravovat, ...

Na treku, na kole nebo na běžkách jste to jistě taky zažili: vlčí hlad, zoufalá touha přežrat se k ...
 
Více

TV Outdoor

Salomon Running TV - 3. díl - Roots

Salomon_Running_TV

Francois D'haene je jedním z nejlepších ultramaratonců na světě. Za poslední dva roky vyhrál UTMB®, La Diagonale des fous and the Mont Blanc 80km. Ve Francii má také vinici v Domaine du Germain.

Další videa

Salomon_Running_TV Anna Frost strávila posledních 8 let cestováním po ...
Salomon_Running_TV Bernd Heinrich je bývalý profesor, teď již v důchodu, který ...

Nejnovější ve Fotogaleríích

Fotografie uživatelů

Aktuality

Libor_Uher_a_Marek_Novotny_zdolali_vrchol_Broad_Peak

Libor Uher a Marek ...

V pátek 25. července ve 13:30 místního času se dvojici Libor Uher a Marek Novotný podařilo vystoupit na ...Zpět

Radek_Jaros_to_dokazal_jako_prvni_Cech_zdolal_vsechny_osmitisicovky_sveta

Radek Jaroš to

Poslední osmitisícovka, která Radku Jarošovi chyběla, byla K2. Na pátý pokus ji zdolal.Zpět

Tipy na aktivity

MTB_orientak_dvojic

MTB orienťák dvojic ...

Pětihodinový závod, ve kterém si každý tým volí vlastní trasu (scorelaufový princip), je vhodný jak pro ...Zpět

Brnensky_masakr

Brněnský masakr ...

2. ročník extrémního 63 km dlouhého běžeckého závodu. Start a cíl závodu je situován do Sportareálu ...Zpět


 

Můj Outdoor

Video

Salomon_Running_TV

Salomon Running TV ... - Francois D'haene j ...

Salomon Running TV ... - Anna Frost strávil ...

Salomon Running TV ... - Bernd Heinrich je ...

Rychlebské stezky ... - Na Moravě se dá ta ...

Anketa


 
Kde nejraději lezete ?

Lezu pouze na umělých krytých stěnách (4.12%)
Nejčastěji jen v letním období na meších skalách (12.64%)
Převážně jen pískovce - Český ráj, Adršpachy, apod. (1.92%)
Pouze ve vysokohorských podmínkách. Led, sníh, mačky a cepíny, to je moje (2.47%)
Převážně vyšší hory, ale pouze v letním období (6.04%)
Lezu celý rok a kdekoli se dá (18.68%)
Bojím se a nelezu (54.12%)

|Celkem hlasovalo 364

Video

Single_Trek

Singltrek pod Smrk ... - Okruh má délku 18 ...

Tahoe Rim Trail - ... - This portion of th ...

Mountain Bike Down ... - Road Trip. Canada ...

Singltrek pod Smrk ... - Druhý videa z naše ...

VL-SKI Velmi úspěšný a zábavný způsob týmového lyžování pro všechny lyžaře. Podivuhodně dobrý způsob jak se NAUČIT UČIT lyžovat své nejbližší a kamarády.

Fukční nástroje

  • Změřte si svůj BMI >>    Vypočítejte si denní spotřebu kalorií >>