ioutdoor

Get Adobe Flash player
dnes
Oblačno
-1/9
zítra
Skoro Jasno
-1/13
pozítří
Oblačno Dešťové Přeháňky
3/18
Aktuální přepověd Vám přináší Meteopress

Bohužel nemáte nainstalován nebo povolen Flash plugin ve vašem prohlížeči pro zobrazení banneru.


Tipy na akce

  19.04.2014     Doksy, areál Termit    

Doksy Race Tour

  18.04.2014     Český Dub    

Jarním Šluknovskem

tlačítko zpět

Mořské kajaky

Náhled

Na mořských kajacích pádlovali Eskymáci na Aljašce už před 9000 lety, tedy alespoň podle archeologa Ricka Knechta. Konkrétně se jedná o Aleuty, původní obyvatele dnešního archeologického naleziště Anangula na dohled od ostrova Umnak. Aleuti byli jediní severoameričtí domorodci, kteří lovili velryby z kajaků. Dneska už je lov velryb zakázán a mořské kajaky jsou doménou dobrodruhů.

  • Mořské kajaky
  • Mořské kajaky
  • Mořské kajaky
Přidej komentářPřidat Počet komentářů: 1
Datum publikace: 28.07.2011

Výlety na mořském kajaku ale dostanou každého, kdo miluje vodu, a přitom se nedokáže válet hodiny na pláži. Můžete vyrazit na několik hodin po jezeře, ale velkorysé „zavazadlové prostory" umožňují i vícedenní expedice kolem pobřeží.

Dlouhá, úzká špička mořského kajaku rozráží vodní hladinu. Pláž za mnou se vzdaluje, jsem na volném moři. Vlny jsou najednou velké, zjišťuji, že se na nich dá jezdit. Vozím se ale jen chvíli, najednou jsou větší než já a cítím se hodně malý. Makám jako ďábel, mám strach, ale vzrušuje mě to. Je to úžasné.

Tak to mám za sebou! Jsem plný zážitků, nechci sedět v práci, chci komukoliv vyprávět o naší cestě. Chci zpátky na moře! Na začátku byla snaha udělat něco se svojí chátrající kondicí. Pořád jen práce a práce. Večer člověk přijde pozdě domů, na kolo je pozdě a skály jsou daleko. Pěkně zdůvodněná lenost. Pak se ozvali kamarádi z vody, že mají naprostou bombu - mořský kajak. Začali jsme po večerech chodit na Brněnskou přehradu a o víkendech jezdit na Vranov, Dalešice a podobně. Chci víc, chci na moře!
V sobotu ráno 3. května, po celonoční cestě, skládáme z auta lodě na pobřeží Jadranu. Ta voda je opravdu slaná. Ondro, kam pojedeme? Šéf výpravy ťuká prstem do rozložené námořní mapy a ukazuje varianty pro dobrou a špatnou předpověď počasí. Koukám do mapy a pak za jeho prstem k obzoru. Před sebou vidím obrysy Kornatských ostrovů a vlevo ostrovy kolem Šibeniku. Ruce moje, to dostanete pěkně zabrat! Hromada krámů: jídlo, vařiče, stany, oblečení, slivovice, víno, voda a taky ještě slivovice a víno mizí ve 4 singlech a jednom deblkajaku. Soukáme se do lodí, Ondra vydává nezbytné pokyny a rozkaz jedem!
První kilometry pádlujeme jihovýchodně podél ostrova Murter. Jediným problémem je otlačený zadek a mravenčení v nohou. Na konci Murteru dáváme pauzu a čeká nás první přejezd po volném moři. Cílem je ostrov Kakan vzdálený asi 8 kilometrů.
Hladká hladina se začíná vlnit, napřed lehce, potom víc a víc a pak ještě víc. Jsme asi tak v polovině přejezdu, mám vítr v zádech a zjišťuji, co že to je surfování na vlnách.
A vlny jsou větší a větší. Zkušenosti z divoké vody nepomáhají, vychytávání každé vlny na pádle dopředu moc neposunuje a břehy jsou daleko a dno hluboko. Ondra mne uklidňuje, že vlny kolem půl metru nejsou vlny. Prý mám pádlovat, pádlovat a pádlovat. Strach najednou ustupuje a já si to přímo užívám. Na Kakanu hledáme místo na bivak. Nikde nikdo, za celý den jen pár jachet a motoráků. Koštujeme slivovici a víno. V noci po dlouhé době vidím zase Mléčnou dráhu.

kajak

Ráno, při příjezdu do vesnice Kaprije, dostanu konečně svolení nazývat metrové vlny vlnami. Adrenalinová euforie a jednodenní zkušenosti mne ale dostanou do přístavu. Pohledná hospodská nám natočí několik Laško piv. Moře se i přes špatnou předpověď uklidnilo, a tak podle plánu vyrážíme na Šibenik. Asi po dvou hodinách jízdy nacházíme na ostrově Zmajak krásnou pláž. Šibenik se tedy odkládá na další den a nastává válení, koupání, chytání a opékání ryb. Večer grilujeme papriky s balkánským sýrem.
Čekají nás dva přejezdy. První na ostrov Prvič asi 8 kilometrů a druhý do Šibeniku tak 6 kilometrů. Hned u majáku začínají pěkné vlny. Že by to byla ta obávaná bóra? Já jsem však už ostřílený mořský vlk, a tak jedeme. Na otevřeném moři jsem ale najednou posera. Vlny jsou obrovské. Chvíli v sobě zkouším najít odvahu, ale pak vítězí strach a já škemrám o návrat. Kupodivu to všichni chápou, a tak se otáčíme zpátky ke Zmajaku na naši pláž. Jen 14letá Anetka při návratu brblá, že má chuť na zmrzlinu a že ty vlny až tak velký nebyly. Sakra, holka, byly!
Anetka dostává tatranku a já panáka, abych nebyl smutný. Jdu se projít na vrchol Zmajaku a koukám na Šibenik a také na bílé čepice vln a nahnutá ráhna plachet jachtařské regaty. Ondra volá domů kamarádovi meteorologovi. Má být silný vítr, a tak plánujeme brzký přejezd. Vstáváme už o půl páté a v pět jsme na vodě. Nakonec přejezd zvládneme. Pádlujeme kolem staré pevnosti v Šibeniku a pokračujeme dále do kouzelné vesničky Šapurije na ostrově Prvin. Zbývá jen pár kilometrů zpátky k Murteru. Ruce bolí, ale bylo to nádherné. Sedím, koukám na mapu a fotky, nechci jít do práce. Chci na moře!

Důvody pro:
- totální romantika
- vodní plochu vhodnou pro mořské kajaky najdete v podstatě všude
- můžete vyrazit s dětmi, partnerkou nebo partou kamarádů
- kromě koupě samotného kajaku finančně poměrně nenáročný koníček

Důvody proti:
- mořský kajak může být dlouhý až 8 metrů a to na fabii neodvezete
- nikdy nesmíte přecenit síly, moře je hluboké a břeh daleko
- závislost na předpovědi počasí

Info:
V Česku se můžete vydat na Orlík, Slapy nebo jakoukoliv jinou velkou přehradu. Velmi oblíbené jsou plavby mezi chorvatskými ostrovy v Jaderském moři nebo kolem velkých ostrovů ve Středozemním moři (Elba, Sardinie, Korsika). Jestliže vám nevadí studená voda, vyrazte na moře kolem Skotska nebo Skandinávie.
Pokud si pořídíte nafukovací mořský kajak, dostanete se letadlem v podstatě kamkoliv, jen musíte počítat s lehkou nadváhou.
Kromě kajaku patří do základní výbavy pádlo, plovací vesta a špricka (krycí deka). Na náročné expedice budete potřebovat ještě námořní kompas a mapu. Nezapomeňte na opalovací krém, sluneční brýle a v závislosti na zeměpisné šířce také na přiměřené oblečení.

Autor a foto: Jan Krch 


 

Komentáře k článku:

Počet komentářů: 128.07.2011Tak tenhle článek mi udělal velkou radost, o mořsk ... Jan Tesař


 
antispam: 6 + 4 =

Odeslat příspěvek může pouze přihlášený uživatel

 

Další články z rubriky

Waveriding_–_kralovska_disciplina_windsurfingu

Waveriding – ...

Dynamika, rychlost a vítr. Waveriding je královskou disciplínou windsurfingu, které se v Česku ...
 
Více

Na_indoneskych_vlnach_-_2._cast

Na indonéských ...

Indonésie, to není jen prales, vlny a zase prales. Ačkoli hlavním impulsem k dovolené v zemi tisíců ...
 
Více

TV Outdoor

Fjällräven Polar - Time to prepare your application

Vybaveni_na_cesty,_rady,_tipy,_navody

The application period for Fjällräven Polar, a 330 kilometre adventure north of the Arctic Circle, will soon open. Prepare your application!

Další videa

Vybaveni_na_cesty,_rady,_tipy,_navody Impregnací voskem Fjällräven Greenland Wax můžete své ...
Vybaveni_na_cesty,_rady,_tipy,_navody The short movie let's you explore by great pictures ...
Vybaveni_na_cesty,_rady,_tipy,_navody Not only the mountains are beautiful in Switzerland. Swiss ...

Nejnovější ve Fotogaleríích

Fotografie uživatelů

Aktuality

Pruvodce_Chorvatsko

Průvodce Chorvatsko

S tímto průvodcem z proslulé edice Lonely Planet se dostanete přímo k srdci země! Zpět

Kniha_o_promene_prosteho_urednika_ve_sportovce_-_Fartleks_(and)_Flatulence

Kniha o proměně ...

E-kniha je popsán příběh nyní 53letého úředníka Davida Berridge, který se rozhodl běhat poté, co viděl v ...Zpět

Tipy na aktivity

Doksy_Race_Tour

Doksy Race Tour ...

2. ročník závodu hlídek (dvojčlenných týmů) v přírodním víceboji. Start a cíl závody je v Areálu Termit, ...Zpět

Jarnim_Sluknovskem

Jarním Šluknovskem ...

21. ročník tradičního velikonočního dálkového pochodu/ultratrailu Jarním Šluknovskem letos připadá na 18. - ...Zpět


 

Můj Outdoor

Video

Specialitky_od_snehu

TOP 15 FUNNY SKIER ... - MY CHANEL MORE VID ...

masters pozvánka 2 ... - Světový pohár vete ...

Fjällräven Polar - ... - The application pe ...

Fjällräven G-1000 - Impregnací voskem ...

Anketa


 
Kde nejraději lezete ?

Lezu pouze na umělých krytých stěnách (7.11%)
Nejčastěji jen v letním období na meších skalách (20.30%)
Převážně jen pískovce - Český ráj, Adršpachy, apod. (3.05%)
Pouze ve vysokohorských podmínkách. Led, sníh, mačky a cepíny, to je moje (3.55%)
Převážně vyšší hory, ale pouze v letním období (9.14%)
Lezu celý rok a kdekoli se dá (28.43%)
Bojím se a nelezu (28.43%)

|Celkem hlasovalo 197

Video

Single_Trek

Singltrek pod Smrk ... - Okruh má délku 18 ...

Tahoe Rim Trail - ... - This portion of th ...

Mountain Bike Down ... - Road Trip. Canada ...

Singltrek pod Smrk ... - Druhý videa z naše ...

VL-SKI Velmi úspěšný a zábavný způsob týmového lyžování pro všechny lyžaře. Podivuhodně dobrý způsob jak se NAUČIT UČIT lyžovat své nejbližší a kamarády.

Fukční nástroje

  • Změřte si svůj BMI >>    Vypočítejte si denní spotřebu kalorií >>