ioutdoor

Get Adobe Flash player
dnes
Polojasno
7/15
zítra
Polojasno
4/15
pozítří
Polojasno
6/15
Aktuální přepověd Vám přináší Meteopress

Bohužel nemáte nainstalován nebo povolen Flash plugin ve vašem prohlížeči pro zobrazení banneru.


Tipy na akce

  27.09.2014     Horská chata Kara, Roudnice v Krkonoších    

MTB orienťák dvojic

  20.09.2014     Brno    

Brněnský masakr

tlačítko zpět

Plavba do historie - 2. část

Náhled

Pokračování první části - Plavba do historie

  • Plavba do historie - 2. část
  • Plavba do historie - 2. část
  • Plavba do historie - 2. část
Přidej komentářPřidat Počet komentářů: 0
Datum publikace: 27.04.2011

Plavbu střídá chůze
Bezmála polovinu Národního parku oblasti Mazurských jezer zabírají lesy, z nichž největší les je ten v Puszce Borecké o rozloze 1000 kilometrů čtvrtečních; pokud přesun po vodě proložíte pěší túrou, jistě tu spatříte spoustu jelenů a divočáků. Kromě nich vám budou dělat společnost rysi, vlci, losi a v Puszce Borecké i největší evropští býložravci - zubři. Stejně tak tu ve volné přírodě narazíte na zdejší unikát, divoké koně tarpany.
Lesy, protkané řekami a říčkami, také vyhovují tisícům bobrů. Národní park zahrnuje i několik nejcennějších přírodních lokalit, které jsou na světovém seznamu biosférických rezervací UNESCO, například ptačí rezervace na jezeře Lukajno. Ve vzduchu je možné uvidět orly, čápy černé, a další vzácné druhy.
Třetinu národního parku zabírá voda. Na ostrově uprostřed jezera Dobskieho, tak vzácném, že na něm nesmíte ani vystoupit, hnízdí tisíce kormoránů. Ve vodě, tak čisté, že je vidět několik metrů pod hladinu, se míhají úhoři silní jak ruka, sumci jako klády a spousta dalších druhů sladkovodních ryb.

lode

Novodobé stěhování národů
Zdejší region má podobnou historii jako naše pohraničí - i tady se po roce 1945 vyměnila většina obyvatelstva. Na zbytky domů zarůstajících u cest, aleje planých stromů nebo zpustlé kostely tu ale na rozdíl od českého pohraničí narazíte jen výjimečně.
Rozdíl mi vysvětlil známý polský herec, režisér a kosmopolita Józef Czernecki. Východní Prusko a další oblasti na západě, do kterých se po roce 1945 Polsko posunulo, muselo podle něj opustit pět milionů lidí. Kolik z nich bylo Poláků, se dnes už nezjistí. Jisté je ale to, že mnoho z nich neskončilo odsunutých v budoucím blahobytu Německa, ale v komunistických vyhlazovacích táborech na Sibiři.
Následovaly vlny stěhování. „Zároveň s odchodem Němců se daly do pohybu i miliony lidí z východu, když bylo jasné, že tuto část předválečného Polska zaberou Rusové," říká Czernecki. „Navíc jsme na tato opuštěná území přesunuli také Ukrajince z Lesních Karpat. Zdejší obyvatelstvo podporovalo banderovce, kteří tu ještě několik let po válce bojovali proti Polákům. Aby se jejich odpor podařilo zlomit, byla většina horských vesnic vystěhována. Stejnou protistátní činnost však prováděli i tady na nových územích, stejně jako němečtí werwolfové," povzdychl si Czernecki. Nakonec se do nových oblastí nastěhovalo víc lidí, než tu žilo před válkou.

hrad

Cihlová gotika
Gotický hrad Malbork, který se rozkládá na ploše 250 000 m², je největší gotickou stavbou na světě. Pevnost se skládá ze tří částí: Podzámčí, Středního Hradu a Vyššího Hradu; stavět ji začal Řád německých rytířů asi v roce 1274. Řád Špitálu Nejsvětější Panny Marie Domu německého (přezdívaný „křižáci") se tu rozhodl opevnit břehy řeky Nogat a zamýšlel odtud řídit své rozsáhlé kolonie na Baltu. Celá stavba, doplněná soustavou vodních kanálů a příkopů, sestává z na místě pálených cihel. O dva roky později dostala městská práva i osada, dnešní město, které vyrostlo klasicky poblíž hradu. Od roku 1309 až do jeho dobytí, respektive vykoupení polským vojskem, byl Malbork v roce 1457 sídlem samotného velmistra řádu a metropolí křižáckého státu.
Pevnost vydržela obléhání Poláky v roce 1410 a do rukou polského krále se dostala teprve v roce 1457 během další, tzv. třináctileté války, kdy hrad koupil Kazimír IV- Jagellonský. Malbork se posléze stává až do roku 1772 jednou z rezidencí polských králů.
Pevnost utrpěla během pozdějších válek, ale i v 50. letech minulého století, kdy místo rekonstrukce Starého Města byly jeho ruiny rozebírány a jako stavební materiál posílány do zničené Varšavy. Vinou toho nyní v Malborku stojí v podstatě jen hrad, ale ne už historické části města. V roce 1997 byl hrad zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Doprava
Vzhledem k vzdálenosti 650 km od českých hranic, hustotě provozu a nízké kvalitě polských silnic na cestu autem zanevřete. Naopak celkem dobré se jeví vlakové spojení přes Varšavu do Gizycka, kde se za cenu jen jednoho přestupu vodáci i pěšáci dostanou do samého centra jezerní oblasti a mohou se svobodně rozhodnout, zda odtud vyrazí na sever nebo na jih.

Lodě
Pokud si s sebou nevezmete vlastní lodě, což ovšem znamená použít vlastní auto, počítejte s tím, že se půjčovné liší port od portu i mezi jednotlivými městy. K zapůjčení plachetnice musíte předložit platné příslušné kvalifikační doklady, pokud si nebudete chtít zaplatit i „místního" kapitána. Ceny mimo hlavní sezonu (červenec-srpen) jsou až o 30 procent nižší než ty sezonní. Vyplatí se předem zkoumat ceny a podmínky půjčení lodě (pozor na někde horší pojištění, respektive vyšší spoluúčast při jejím poškození).
Nebojte se smlouvat, lodí je mimo sezonu víc než zájemců.

Text a foto: Petr Blahuš  


 

Komentáře k článku:

Počet komentářů: 0


 
antispam: 3 + 9 =

Odeslat příspěvek může pouze přihlášený uživatel

 

Další články z rubriky

6_000_km_padlovani

6 000 km pádlování ...

Petr Major již absolvoval na svém kajaku různá dobrodružství. Co zažil na tom, který sám vymyslel a ...
 
Více

Lofoty_na_kajaku

Lofoty na kajaku ...

Při pohledu na mapu připomíná lofotské souostroví prst ukazující k Islandu. Pás velkých i menších ...
 
Více

TV Outdoor

Salomon Running TV - 3. díl - Roots

Salomon_Running_TV

Francois D'haene je jedním z nejlepších ultramaratonců na světě. Za poslední dva roky vyhrál UTMB®, La Diagonale des fous and the Mont Blanc 80km. Ve Francii má také vinici v Domaine du Germain.

Další videa

Salomon_Running_TV Anna Frost strávila posledních 8 let cestováním po ...
Salomon_Running_TV Bernd Heinrich je bývalý profesor, teď již v důchodu, který ...

Nejnovější ve Fotogaleríích

Fotografie uživatelů

Aktuality

Libor_Uher_a_Marek_Novotny_zdolali_vrchol_Broad_Peak

Libor Uher a Marek ...

V pátek 25. července ve 13:30 místního času se dvojici Libor Uher a Marek Novotný podařilo vystoupit na ...Zpět

Radek_Jaros_to_dokazal_jako_prvni_Cech_zdolal_vsechny_osmitisicovky_sveta

Radek Jaroš to

Poslední osmitisícovka, která Radku Jarošovi chyběla, byla K2. Na pátý pokus ji zdolal.Zpět

Tipy na aktivity

MTB_orientak_dvojic

MTB orienťák dvojic ...

Pětihodinový závod, ve kterém si každý tým volí vlastní trasu (scorelaufový princip), je vhodný jak pro ...Zpět

Brnensky_masakr

Brněnský masakr ...

2. ročník extrémního 63 km dlouhého běžeckého závodu. Start a cíl závodu je situován do Sportareálu ...Zpět


 

Můj Outdoor

Video

Salomon_Running_TV

Salomon Running TV ... - Francois D'haene j ...

Salomon Running TV ... - Anna Frost strávil ...

Salomon Running TV ... - Bernd Heinrich je ...

Rychlebské stezky ... - Na Moravě se dá ta ...

Anketa


 
Kde nejraději lezete ?

Lezu pouze na umělých krytých stěnách (4.12%)
Nejčastěji jen v letním období na meších skalách (12.64%)
Převážně jen pískovce - Český ráj, Adršpachy, apod. (1.92%)
Pouze ve vysokohorských podmínkách. Led, sníh, mačky a cepíny, to je moje (2.47%)
Převážně vyšší hory, ale pouze v letním období (6.04%)
Lezu celý rok a kdekoli se dá (18.68%)
Bojím se a nelezu (54.12%)

|Celkem hlasovalo 364

Video

Single_Trek

Singltrek pod Smrk ... - Okruh má délku 18 ...

Tahoe Rim Trail - ... - This portion of th ...

Mountain Bike Down ... - Road Trip. Canada ...

Singltrek pod Smrk ... - Druhý videa z naše ...

VL-SKI Velmi úspěšný a zábavný způsob týmového lyžování pro všechny lyžaře. Podivuhodně dobrý způsob jak se NAUČIT UČIT lyžovat své nejbližší a kamarády.

Fukční nástroje

  • Změřte si svůj BMI >>    Vypočítejte si denní spotřebu kalorií >>