ioutdoor

Get Adobe Flash player
dnes
Oblačno
11/21
zítra
Oblačno Déšť
11/19
pozítří
Polojasno
8/20
Aktuální přepověd Vám přináší Meteopress

Bohužel nemáte nainstalován nebo povolen Flash plugin ve vašem prohlížeči pro zobrazení banneru.


Tipy na akce

  05.09.2014     Beskydy    

ADIDAS - CONTINENTAL BESKYDSKÁ SEDMIČKA

  21.08.2014     Jeseníky, Rychlebské hory    

Czech Adventure Race

tlačítko zpět

Na čaji v dvoukilometrové propasti abcházské Arabiky - 2. část

Náhled

Na desetidenní speleologické výpravě hluboko do podzemí potřebujete mimořádnou otrlost. To je základní výbava pro let přesluhující ruskou helikoptérou, tahání břemen zatopenými úzkými průlezy a noclehy v klubku zapařených kamarádů.

  • Na čaji v dvoukilometrové propasti abcházské Arabiky - 2. část
  • Na čaji v dvoukilometrové propasti abcházské Arabiky - 2. část
  • Na čaji v dvoukilometrové propasti abcházské Arabiky - 2. část
  • Na čaji v dvoukilometrové propasti abcházské Arabiky - 2. část
Přidej komentářPřidat Počet komentářů: 0
Datum publikace: 13.11.2010

Sandy Beach a noc v nejlepším bivaku
Soukáme se do vlhkých kombinéz, kontrolujeme výzbroj, doplňujeme karbid a opět s Medzem potěžkáváme ty naše „franknštajny". Doufám, že si je tentokrát rozhodíme mezi další chlapáky. Marně. A tak chvíli lezeme jeden se třemi, pak zase ten druhý. V problémových meandrech a úžinách si ten žlutý benzinový podáváme. Hodiny a hodiny slaňujeme velikou kaskádou, která končí velkými stupni v hloubce 1200 m nedaleko podzemní řeky. Zastavujeme se na dně přenádherné šachty s vodopádem. Vstoupit do ní znamenalo brodit se v předklonu jezírkem, protáhnout se přes sintrový okraj jezírka a zavěsit se do lana přímo pod tekoucí vodu. Odměnou je nám úžasná zvuková kulisa. Padající voda vytváří v třicetimetrové šachtě dojem mohutného vývařiště. Přes několik úhybných lanových přepínek traverzujeme mimo vodu. Zkoumáme mapku. Ještě dvě šachty, nějaká ta fosilní galerie a už jsme na přístupovém balkonu kruhové šachty zvané Sandy Beach p23, na jejímž dně v hloubce 1400 m stojí něco neuvěřitelného.

arabica_jeskyne_1

Že zde chlapci vybudovali stacionární bivak, jsem věděl, ale že bude velký jako obytný přívěs pro třináct lidí a navíc z hliníkové folie, jsem netušil. Místo je to opravdu komfortní. Rovné dno s písečným sedimentem, sucho a žádný průvan. Základní atributy pro vybudování kvalitního base campu. Sandy Beach vůbec největší bivak v jeskyni a je také nejlépe vybavený. Pojme nejvíc lidí a dalo by se v něm bydlet i týdny při obzvláště dlouhých a náročných postupech ve větvi za sifonem. Cesta dolů z jedničky sem do dvojky nám zabrala asi osm hodin těžké dřiny, takže si trochu pohodlí zasloužíme. Chlapi popíjejí čaj s citronem a vypráví si historky ze života. Zbavuji se benzinového vaku a ty ostatní ukládám těsně vedle stanu, abychom v případě potřeby jen prostrčili ruku celtou rovnou do vaku.
Nářadí se již houpe na karabině nejbližšího lana a overaly visí na šňůře. Opět poskakujeme ve spodním prádle kolem a snažíme se oschnout.

arabica_jeskyne_2

Vchod je tady důmyslný. Stačí zatáhnout za lanko a dveře do bivaku se zvednou jako garážová vrata. Teplota je uvnitř hodně přes pětadvacet stupňů. Sedm lidí již okupuje ty nejlukrativnější místa bivaku. To se vám to lezlo s jedním vakem, pomyslím si. Některým bych ale křivdil. Jura a Klim měli každý dva plné. Chlapci navíc dostrojili trasu z jedničky do dvojky a vybavili materiálem Sandy Beach. V duchu se jim omlouvám. Na vařičích stojí hrnce s čajem, tu se povalují oříšky, tu zase kostky sušeného česnekového chleba. V takovém bivaku se člověk perfektně srovná. Několik vrstev karimatek izoluje od země. Vysrážená voda stéká po izofólii stanu a vsakuje se do písečného podloží venku.

Při večeři probíráme strategii postupu přes první sifon. Dlouho do noci si ještě vyprávíme příběhy. S Medzem jsme tentokrát zavčas zabrali dobrá místa. Jsme uprostřed hordy lidí uvnitř. Je nás tu celkem jedenáct. S Medzem usínáme v objetí a vklíněni jeden do druhého tak, jak to jen profil spacáku dovolí. Propadáme se do spánku. Zítra nás čeká perný den.

Za zrcadlem čeká jiný svět
Cesta přes první sifon není složitá. Úzkou, ale vysokou chodbičkou prolézáme k tůni. Není jiné cesty než pod vodou. Ruské mundúry se od těch v Evropě běžně používaných, liší. Žádné suché potápěčské obleky. Kdepak. Tenké gumové „gydrokosťjumy" mají nevelký otvor na břichu, kterým se do nich leze. Tuto pupeční šňůru pak poskládáte jako harmoniku, zakroutíte a gumovou páskou důkladně omotáte tak, aby voda nepronikla dovnitř. Navrch ještě overal, aby se „gydro" někde pod vodou neprotrhlo, k tomu na sebe navěsíte ještě nějakou tu výzbroj, závaží a jde se na to.

Jakmile manžetou na tváři vypustím přebytečný vzduch, už klesám pod hladinu. Dvoulitrová láhev působí především jako psychická útěcha. Šest metrů dlouhý a dva metry hluboký sifon není těžké překonat, horší je to ale s přenášením materiálu. Vaky se spacáky, vařiči, jídlem, foťáky a dalšími věcmi, které se nesmějí namočit, zatěžujeme olovy a posíláme si je po laně. Ve čtyřech a s materiálem sifon zdoláváme za tři hodiny.

Za sifonem je jiný svět. V Zazerkalje - Za zrcadlem, jak jej ruští speleologové pojmenovali, převažuje tmavý vápenec, vysoké meandry a menší šachty. Sifon mění zcela klima jeskyně, v níž je najednou o poznání tepleji. Úzkou chodbičkou se ještě v potápěčském vybavení protahujeme do větší šířaviny asi dvacet metrů za sifon. Zde již voda vytváří drobné kaskády, hrnce a marmity. Sundáváme jen minimum věcí. Řeka padá do čtyřicetimetrové šachty zvané Everest. Tříští se o rovné desky skloněné pod nízký strop, pod nímž cesta pokračuje - řekou. Tady necháváme potápěčskou výstroj a veškerý materiál potřebný k překonání sifonu.

Ihned za „Sušárnou," jak jsme nazvali toto místo, je jedno z nejužších míst v jeskyni vůbec. Farvátor Rejsnera. Úzký meandr s hlubokou vodou. Cestou dolů nám ani nepřipadne, že jsme prolezli jedno z nejužších míst jeskyně, nahoru to ale bude boj.

Následně řeka mizí, aby se posléze zase v jiném meandru za zatáčkou objevila. Chvíli lezeme nahoru, pak traverzujeme a za chvíli zas slaňujeme třicetimetrové stupně. Na dně jednoho takového se nachází třetí bivak zvaný KSS. Název tvoří první písmena jmen dětí objevitelů, kteří sem poprvé přišli. Je to asi nejhorší bivak v celé jeskyni. Strop chodby přechází do velmi vysokého meandru a slanění posledního stupně končí přímo u vchodu do stanu. Je tu vlhko, bláto, průvan a hučí tu podzemní řeka.

Stan pojme nanejvýš pět lidí a je třeba se rozdělit. Ti, kdo došli několik hodin před námi, jsou už odpočatí, navařili a pokračují v cestě do „čtyřky" na kótě - 1980 m. My odhazujeme vaky - každý jsme táhli zase dva plné - a opět pobíháme kolem stanu. Už se těším do tepla. Ale to ještě netuším, že sotva za dvě hodiny vyrazíme s proklatě těžkými vaky do „čtyřky". Ale co, už se s těmi překvapeními umíme popasovat.

Cesta za snem, Překladiště a - Game Over
Šedesátimetrový tubus na hranici prolezení, na mnoha místech navíc zmáčený vodou a s mnoha četnými záhyby, brání těm psychicky slabším, aby pokračovali k cíli. Vaky připínáme za smyčku a provlékáme mezi nohama. Veškerý materiál musíte odstrojit a složit do osobního pytlíku, do kombinézy nebo do vaku. Nebo si jej - tak jako já - můžete postrkovat volně v chodbě před sebou. Pak ulehnout do první mělké kaluže a vtěsnat se do místa, které připomíná cokoli, jen ne cestu za sny. V chodbě je mlha a mdlý vzduch. Dyma za mnou navíc ucpal chodbu, takže vzduch se ani nehne. Kombinéza se trhá o ostré stalaktity na stropě a jinak vyleštěné sintrové dno se na některých místech propadá v kalné tůňky. Je vidět tak na půl metru a do cesty se plete telefonní kabel. Lezu už čtvrt hodiny a chodba se pořád zužuje a zužuje. Vak táhnu za sebou a nadlehčuji si jej nohou. Jedna ruka vepředu, druhá podél těla. Skála svírá hrudník, nemohu se ani pořádně nadechnout. Za sebou slyším mocné funění a nadávky. Dyma bojuje ze všech sil. Tubus ne a ne skončit. Ležím v kaluži, voda mi teče do rukávů a já s tím nic nenadělám. Tělo nadvakrát zlomené, vak se zapříčil tak, že se musím vrátit a uvolnit ho. Těch zpropadených šedesát metrů lezeme skoro hodinu. Ještě pomáhám zaklíněnému Dymovi a nazpátek už couvám.

Prostory dále za „Trubou", jak tomuto místu říkají Rusové, nejsou velké. Stupně maximálně do dvaceti metrů hloubky, úzké průlezy mezi nádhernými krápníky ústí do menšího kolektoru v hloubce 1800 m. Několika fosilními stupni a širokými vertikálními, freatickými kanály přicházíme k řečišti. Voda se řine v kaskádách do dalšího, téměř dvacetimetrového stupně. Na jeho dně v boční chodbě je čtvrtý tábor zvaný Pěremička - Překladiště. Nejhlubší podzemní tábor na zemi. Malý stan v hloubce 1960 m pojme pět lidí.

Před stanem se pak valí řeka několika stupni k sifonu -s2- Kvitočka v hloubce 1980 m a dál do větve zvané Trisifonje, odkud míří hlouběji do masivu, kde doposud nestanula lidská noha. Za stanem cesta pokračuje do suché části Game Over do hloubky 2080 m.

Dole ve čtyřce je již první družstvo. Jedna skupina se pokouší hadicemi přepadem odvodnit druhý sifon. Další tým sestupuje do Game Over prověřit stav vody na samém dně. Natahujeme provizorní lano a sestupujeme na blátivé dno. Je to zablácená prostora plná usazenin. Na stěnách je vidět, kam až dosahuje voda při jarních táních nebo vydatných letních srážkách. Rok před námi zastavila sestupující speleology voda. Hladina byla téměř tři metry vysoko.

arabica_noc

Jsme více než dva kilometry pod povrchem. Ležím na zádech a pozoruji egutační jamky v sedimentu prostory. Kapající voda je pravidelně hloubí v měkkém podloží a kapka při dopadu vydává hluboký a dunivý zvuk. Zavírám oči a snažím se vybavit si všechny části sestupu, ale paměť mi vynechává. Jeskyně je hluboká, proklatě hluboká. A to chceme pokračovat ještě dál. Podaří se nám to?

Ranní ztopoření mého ruského kolegy vpravo je jasným signálem k tomu, abych vstal

Sifon na šest metrů dlouhý a do dvou metrů hluboký, je spíše nepříjemnou překážkou než zásadním mezníkem v cestě na dno světa

KSS je asi vůbec nejhorším bivakem v celé jeskyni. Strop chodby přechází do velmi vysokého meandru a slanění posledního stupně končí přímo u vchodu do stanu. Místo se vyznačuje průvanem, vlhkostí, blátem a hukotem nedaleké podzemní řeky

Na šedesát metrů dlouhý tubus na hranici prolezení, na mnoha místech navíc zmáčený vodou a s mnoha četnými záhyby, brání těm psychicky slabším v pokračování

Jedna ruka vepředu, druhá podél těla. Skála svírá hrudník, nemohu se ani pořádně nadechnout. Za sebou slyším mocné funění a nadávky. Dyma bojuje ze všech sil

OUTDOOR Abcházie
Cestování po Abcházii poznamenává fakt, že tato země byla dlouho v područí imperialistického Ruska i to, že je tato země dodnes ve sporu s vedlejší Gruzií.

Vízum
Jakmile se situace zhoršuje, do země vás oficiálně nepustí; speleologové si v takovou chvíli pomáhali úplatkem kolem 250 USD (dnes by to s ohledem na levnější dolar bylo víc).I za ideální situace ale na hranicích strávíte několik hodin a potřebě nesmyslných „poplatků" ani tak neuniknete.

Helikoptéra
K jeskyni v pustinách západního Kavkazu se s potřebným materiálem dostanete jen s vojenskou helikoptérou. To ovšem předpokládá mít dobré známé např. v Rusku, kteří by se zas znali s důstojníky v abcházské armádě - jak tomu bylo v případě popisované expedice.

Výstroj
Na dlouhodobý pobyt v podzemí potřebujete především kvalitní oblečení, stan a spacák. Speleologové na tak rozsáhlou expedici berou nejmodernější vybavení, především jednoduché a funkční, určené pro jednolanovou techniku. Čím je výstroj jednoduší a lehčí, tím lépe.
Vydržet pak pod zemí týden či déle pak odle „Spidera" není pro zkušeného speleologa psychicky nijak těžké.

Tip:
Noc v podzemí Ještě než se nasoukáte do spacáku, snažte se oschnout. Jakmile spacák nasákne vlhkost, v jeskyni ho už nevysušíte.
Drobnou údržbu neodkládejte na ráno, kdy vám bude nejspíš zima. Například karbid ve svítilně vyměňte raději ještě večer.

Podrobnosti najdete na adrese www.mrspider.eu

Text: Oldřich „Spider" Štos,
Foto: Peter Medzihradský a autor


 

Komentáře k článku:

Počet komentářů: 0


 
antispam: 0 + 8 =

Odeslat příspěvek může pouze přihlášený uživatel

 

Další články z rubriky

Pod_zem!_-_2._cast

Pod zem! - 2. část

Pokračování první části - Pod zem!
 
Více

Pod_zem!_-_1._cast

Pod zem! - 1. část ...

Zapomeňte na vstupné do jeskyní, betonové chodníčky, elektrické osvětlení a výstrahy průvodců, že ...
 
Více

TV Outdoor

Salomon Running TV - 3. díl - Roots

Salomon_Running_TV

Francois D'haene je jedním z nejlepších ultramaratonců na světě. Za poslední dva roky vyhrál UTMB®, La Diagonale des fous and the Mont Blanc 80km. Ve Francii má také vinici v Domaine du Germain.

Další videa

Salomon_Running_TV Anna Frost strávila posledních 8 let cestováním po ...
Salomon_Running_TV Bernd Heinrich je bývalý profesor, teď již v důchodu, který ...

Nejnovější ve Fotogaleríích

Fotografie uživatelů

Aktuality

Libor_Uher_a_Marek_Novotny_zdolali_vrchol_Broad_Peak

Libor Uher a Marek ...

V pátek 25. července ve 13:30 místního času se dvojici Libor Uher a Marek Novotný podařilo vystoupit na ...Zpět

Radek_Jaros_to_dokazal_jako_prvni_Cech_zdolal_vsechny_osmitisicovky_sveta

Radek Jaroš to

Poslední osmitisícovka, která Radku Jarošovi chyběla, byla K2. Na pátý pokus ji zdolal.Zpět

Tipy na aktivity

ADIDAS_-_CONTINENTAL_BESKYDSKA_SEDMICKA

ADIDAS - ...

Je to eXtrémní přechod Beskyd a proběhne od 5. do 7. září. Závod pro všechny sportovce, nadšence a širokou ...Zpět

Czech_Adventure_Race

Czech Adventure ...

Nejtěžší dobrodružně expediční outdoorový závod pořádaný v ČR, tentokrát v Rychlebských horách a v ...Zpět


 

Můj Outdoor

Video

Salomon_Running_TV

Salomon Running TV ... - Francois D'haene j ...

Salomon Running TV ... - Anna Frost strávil ...

Salomon Running TV ... - Bernd Heinrich je ...

Rychlebské stezky ... - Na Moravě se dá ta ...

Anketa


 
Kde nejraději lezete ?

Lezu pouze na umělých krytých stěnách (3.97%)
Nejčastěji jen v letním období na meších skalách (12.46%)
Převážně jen pískovce - Český ráj, Adršpachy, apod. (1.98%)
Pouze ve vysokohorských podmínkách. Led, sníh, mačky a cepíny, to je moje (2.55%)
Převážně vyšší hory, ale pouze v letním období (5.67%)
Lezu celý rok a kdekoli se dá (18.70%)
Bojím se a nelezu (54.67%)

|Celkem hlasovalo 353

Video

Single_Trek

Singltrek pod Smrk ... - Okruh má délku 18 ...

Tahoe Rim Trail - ... - This portion of th ...

Mountain Bike Down ... - Road Trip. Canada ...

Singltrek pod Smrk ... - Druhý videa z naše ...

VL-SKI Velmi úspěšný a zábavný způsob týmového lyžování pro všechny lyžaře. Podivuhodně dobrý způsob jak se NAUČIT UČIT lyžovat své nejbližší a kamarády.

Fukční nástroje

  • Změřte si svůj BMI >>    Vypočítejte si denní spotřebu kalorií >>